O společnosti
Kardiovaskulární sekce České a Slovenské chirurgické společnosti vznikla z podnětu prof. MUDr. Pavla Firta v roce 1980, kdy prof. Firt spolu s prof. Procházkou navštívili předsedu Chirurgické společnosti prof. Balaše a obrátili se na něj s žádostí o vytvoření nové sekce. Prvním předsedou výboru této sekce byl zvolen prof. Firt a vedl ji až do roku 1993, kdy jej v této funkci vystřídal prof. Černý. Výbor rozhodl, že sekce bude pořádat vždy jednou za 2 roky Hejhalův den na počest prof. Hejhala, který zemřel v roce 1979. První Hejhalův den se konal v dubnu 1981 v Bratislavě.
Kardiovaskulární sekce byla společná pro české i slovenské kardiochirurgy a angiochirurgy až do 20. dubna 1990, kdy při příležitosti 5. Hejhalova dne konaného shodou okolností opět v Bratislavě, připravili slovenští kolegové pro Slováky referendum, které rozhodlo o tom, že se slovenští kardiovaskulární chirurgové osamostatní. Po 10 letech se tehdy změnil název naší sekce na Kardiovaskulární sekci České chirurgické společnosti. Přes toto rozhodnutí jsou slovenští i čeští srdeční i cévní chirurgové stále nejlepšími přáteli a navzájem se zúčastňují veškerých odborných akcí konaných u nás nebo na Slovensku.
Výbor Kardiovaskulární sekce České chirurgické společnosti rozhodl v roce 1999, že ukončí svoji činnost jako sekce Chirurgické společnosti a vytvoří samostatnou odbornou společnost v rámci ČLS JEP. Tato byla založena dne 1. 1. 2000 jako Česká společnost kardiovaskulární chirurgie (ČSKVCH) a jejím prvním předsedou byl zvolen prof. Jan Černý. V této funkci zůstal po dvě čtyřletá funkční období do roku 2009, kdy proběhly poslední volby, a novým předsedou výboru společnosti se stal doc. Petr Němec. První kongres naší nové společnosti se konal v roce 2004 v Brně a tradiční Hejhalův den se stal jeho součástí. Zatímco první 3 sjezdy naší společnosti se konaly v Brně,IV. sjezd se uskutečnil v listopadu 2010 v Českých Budějovicích.
Současná činnost společnosti se koncentruje na následující oblasti:
Organizačně-společenská činnost
V průběhu r. 2009 byla vyhláškou MZ ustanovena kardiovaskulární centra, jejichž smyslem je koncentrace péče. Na vytvoření podmínek pro jejich vznik se členové výboru aktivně podíleli.
Zvýšení prestiže odborné společnosti a zlepšení informovanosti o její činnosti
V r. 2009 proběhla první jednání s výborem ČKS a výsledkem byla dohoda, že časopis Cor et Vasa, bude společným časopisem obou společností. Důsledkem tohoto kroku je, že každý člen naší společnosti dostává časopis zdarma, v redakční radě jsou 3 členové naší společnosti a v časopise bychom měli mít více prostoru.
Mezi širokou medicínskou veřejností se výbor snaží zlepšit informovanost pravidelnými příspěvky v Medical Tribune, na podzim r. 2009 proběhla v Praze tisková konference u příležitosti 40. výročí prvního aortokoronráního bypassu v ČR.
Jednání s jinými odbornými společnostmi
Jednání se týkají většinou nových diagnostických a terapeutických postupů, které jdou napříč několika odbornostmi a možností sdílení současných kódů (např. TAVI s Českou kardiologickou společností, úprava podmínek pro získání licence pro endovaskulární výkony pro cévní chirurgy s Českou společností intervenční radiologie, atd.)
Jednání se ZP, MZ
Současně probíhá jednání o implementaci DGR do všech výkonů cévní chirurgie a kardiochirurgie.
Členové výboru jsou členy akreditačních komisí v obou odbornostech, a zastupují zájmy našich oborů při jednání o změnách v postgraduálním vzdělávání.
Podpora publikační a přednáškové činnosti
Výbor každoročně vyhlašuje soutěž o cenu za nejlepší publikaci z obou oborů a soutěž o cestovní grant na nejvýznamnější evropské kongresy kardiochirurgie a cévní chirurgie.
Registry
Výbor pravidelně sleduje dění kolem obou registrů.